Bambiriáda 2005 

 

Bambiriáda je největší prezentační příležitostí pro sdružení dětí a mládeže u nás. Letos v sedmadvaceti městech pro více než 231 tisíc návštěvníků mohly v Praze i v dalších 26 městech desítky sdružení, domů dětí a mládeže i obdobných institucí nabídnout to, čím přispívají k radosti dětí a mladých lidí, k jejich osobnímu růstu i smysluplnému využití volného času.

 

Dnes - po uskutečnění sedmi ročníků - jde již o velmi prestižní akci, ke které se  každým rokem připojují další spolupracující partneři v různých místech naší země – jak z řad sdružení, tak jiných subjektů občanské společnosti. O tom svědčí nejen každoroční záštita několika ministrů i jiných veřejných osob (mezi šesti ministry i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, řada primátorů a hejtmanů v čele s primátorem Prahy Pavlem Bémem), ale stále narůstající zájem dalších míst o její pořádání i zvyšující se počet subjektů, které tuto možnost k prezentaci a setkání s druhými využívají.

 

Bambiriádou roku 2005 – tedy jejím 7. ročníkem – ČRDM pokračovala v kvalitativně vyšší ambici: prostřednictvím celé řady aktivit a výrazné  podpory ze strany různých osobností i solidních médií sdělit české veřejnosti dobře slyšitelné poselství o významu dětského světa i jeho proměny pomocí výchovy a citlivého, chápajícího doprovázení dospívajících. Současně zdůraznit význam celkového společenského kontextu, v němž se toto naše snažení odehrává, pro šanci našich dětí dospět ve zralé občany, kteří si vědí rady se svojí svobodou i odpovědností.

 

Motto letošní Bambiriády - „Na křídlech dětské fantazie“:

„Ze skutečnosti do fantazie – a zase zpátky – tak by se dala charakterizovat letošní Bambiriáda - největší celostátní ukázka toho, co se dá zajímavého a smysluplného dělat s dětmi a dospívajícími, i kdo všechno to nabízí. Akce pod záštitou šesti ministrů ve všech čtrnácti krajích a sedmadvaceti městech, představuje více než stovku sdružení, domů dětí a mládeže, klubů i kroužků, svádí dohromady tisícovku organizátorů ve štábech a konečně uvítá desetitisíce návštěvníků v Praze či Brně, statisíce pak v celé naší zemi. Ve štábech spolupracují skauti s pionýry, tomíci s woodcraftery, hasiči se salesiány, všichni s rozmanitými přístupy k mimoškolní výchově. Tam, kde tuhle akci už vzal za svou kraj nebo město, všichni zjišťují, jak mohou padat leckteré zbytečné bariéry mezi státní a nestátní sférou, jak při společném díle dokáží proměnit celé klima místní společnosti. Tohle už není fantazie – to je skutečnost.“

 

Akce se zúčastní vlastní aktivní prezentací sdružení a centra volného času (DDM, SVČ). Svoji činnost při pódiových vystoupeních představí skupiny, soubory, oddíly a kluby. Významně se účastní i armáda a policie. Na akci se přitom prezentovali zájemci bez ohledu na to, zda patří k ČRDM.

 

Akce je určena jak dětem, které si mají možnost vyzkoušet  program na vlastní kůži a tak zjistit, co je nejvíce baví a zajímá a následně si vybrat pravidelnou aktivitu pro volný čas, tak rodičům dětí jako inspirace a přehlídka nabídky oddílů, klubů a sdružení. Akce se účastní ze stejných důvodů celé skupiny - školy a oddíly. Zde je kromě toho zajímavá možnost inspirace a navázání kontaktů pro vedoucí, učitele a vychovatele. Vstup na akci je zdarma, navíc návštěvníci získají kartičku opravňující ke slevě nebo volnému vstupu do vybraných muzeí, zoo, botanické zahrady, planetária či hvězdárny. Bambiriáda 2005 se konala jako každý rok na konci května, letos v termínu 26.-29.5.2005.

 

 

 

 

Lidé na Zemi – Šťastné zprávy

 

Cílem je novým pohledem přiblížit dětem a mládeži významné osobnosti naší současnosti a pozitivně zobrazit důležité události z domova i zahraničí. Prostředkem k tomu jsou rozhlasové pořady vysílané na internetu v Rádiu Domino. První seriál má název Lidé na zemi, druhý cyklus  Šťastné zprávy.

Rádio Domino provozuje občanské sdružení dětí a mládeže Klub Domino, Dětská tisková agentura. Jedná se o internetové rádio, tedy médium, které je u mladých lidí oblíbené, perspektivní a má před sebou ještě mnoho dosud nevyužitých možností prezentace. Je to například možnost propojení zvuku s psanými texty a obrázky. Internetové rozhlasové vysílání tak získává nový, zcela neobvyklý rozměr.

Pořady Rádia Domino jsou vysílány na serveru Abradia. To umožňuje kvalitní poslech stovek posluchačů najednou, šíření signálu do zahraničí (pořady jsou pravidelně poslouchány např. na Slovensku, v Americe, v Polsku, Španělsku). Velkou výhodou je také možnost poslechu v čase, který posluchači nejlépe vyhovuje a případný opakovaný poslech. Samozřejmostí jsou denní a hodinové statistiky poslechovosti.

Dalším prvkem vysílání je dialog s posluchačem a nabídka, aby se na pořadech autorsky podílel. Především Šťastné zprávy jsou tvořeny z toho, co zašlou mailem redakce školních časopisů, se kterými rádio spolupracuje.

 

Cílová skupina

Mladí lidé od 12 let

 

Lidé na zemi

Netradiční rozhlasové dokumenty, v nichž jednotliví hosté mladých redaktorů Rádia Domino vyprávějí o sobě, o životě, o práci a o lidech, se kterými se setkali. Určité pasáže jejich výpovědí jsou doplňovány archivními zvuky a uměleckým přednesem, vše rámují tóny jejich oblíbené hudby. Některé pořady jsou obohaceny psanými a obrazovými dokumenty. Seriál tak má funkci nejen zábavně-naučnou, ale i estetickou.

Zcela novým prvkem vysílání je téměř stoprocentní autorský podíl dětí a mladých lidí.

 

Šťastné zprávy

Krátký přehled zajímavostí ze všech možných oborů lidského snažení, každodenního života, z České republiky i ze světa. Cílem není informovat o všem, co se děje. Šťastné zprávy mají ukazovat, že kolem nás je mnoho pozitivního, na co však v novinách a dalších médiích nezbývá čas. Někdy jen stačí se na událost podívat jinýma očima, z jiné strany, v jiných souvislostech. Pohled dětí se od pohledu dospělých občas značně liší.

Každý díl má svého odpovědného redaktora a autora, který do něj vnese svůj přístup. Vyhledaným informacím dá podobu krátkých (klipových) zpráv. Společným znakem je především nadhled.

Šťastné zprávy tvoří protipól „katastrofám“, které tvoří velké procento zpráv obvyklých v rádiích. Dají prostor tomu, na co „velké“ zprávy nemají kapacitu, tedy i událostem lokálním ze zpravodajství spolupracovníků v redakcích školních časopisů.

 

Harmonogram

Vysílání Rádia Domino je celoroční. Projekt Lidé na Zemi a Šťastné zprávy byl zahájen v květnu 2005. Pokračovat bude po letních prázdninách od září 2005.

Cyklus Lidé na Zemi je vysílán jednou za dva měsíce, Šťastné zprávy jednou za měsíc. Přístupné ve vysílání Rádia Domino jsou oba pořady vždy 14 dní. Na tuto frekvenci si již posluchači Rádia Domino zvykli a je tak větší šance, že si pořady poslechnou všichni zájemci. Pořady lze také poslouchat ve školních počítačových učebnách, v knihovnách, v zájmových kroužcích.

 

 

 

 

Velká škola malých novinářů

 

Současný rozvoj a tlak médií na každého z nás vyvolal potřebu tzv. mediální výchovy dětí a mládeže. Zavádí se jako jeden z průřezových předmětů na základních školách. Projekt je zaměřen na stejnou problematiku, je však realizován mimo školu a jako zábavná činnost, hra.

 

Popis projektu:

Původně byl projekt Velká škola malých novinářů (VŠMN) zahájen jako zábavný program na dětských akcích. Postupně se z členů KD, DTA vytvořil tým, který se realizaci VŠMN věnoval pravidelně, začal jí dávat určitá pravidla. Vyvrcholením dosavadní činnosti byla Bambiriáda 2005. Zájemci (žáci) museli splnit úkoly týkající se mediální práce (např. korektura textu, napsání zprávy, práce s mikrofonem). Při vstupu do školy děti dostaly žákovskou knížku, po splnění všech úkolů i vysvědčení.

Úkolem VŠMN je vzbudit zájem mládeže o vlastní tvorbu. Účastníci si vyzkouší základní novinářské dovednosti a zároveň se seznámí i s nutnou trochou teorie. Kdo chce, může do VŠMN přicházet opakovaně.

 

Časový harmonogram:

S projekt VŠMN byl zahájen v lednu 2005 a poslední prezentace proběhla v červnu na Dětském dnu v IKEA. Projekt bude pokračovat v září při dnech otevřených dveří v DTA, 28. září při dětském programu v pražské ZOO, v říjnu na dětském filmovém festivalu Ostrov a při dalších akcích.

 

Propagace

Propagace VŠMN je obvykle součástí propagace akcí, na kterých se prezentuje. Samozřejmostí je propagace na webových stránkách. Byl zpracován návrh na pexesa s novinářskou tematikou.

 

Hodnocení projektu:

Dosavadní hodnocení projektu byla vždy kladná. O VŠMN byl na všech akcích velký zájem dětí, některé se vracely i několikrát za sebou. O škole se kladně vyjadřovali i rodiče dětí. Pochvalně projekt zhodnotil server e-kamarád.

 

Hodnocení projektu - Radka Páleníková, vedoucí redaktorka serveru ADAM

O tom, že když mladí něco chtějí zkusit a pustí se s chutí do akce, dovedou leccos, se přesvědčuji stále častěji. Proto jsem s velkou radostí sledovala odhodlání, s jakým se rozhodli členové Klub Domino, Dětské tiskové agentury pustit do Velké školy malých novinářů. Myslím, že i pro její aktéry to byla velká škola. Škola toho, jak dlouhá, často i obtížná je cesta od nápadu k jeho realizaci. Když  jsem měla možnost vidět výsledek,  měla jsem velkou radost. Nejen, že aktéři obstáli ve všech drobných zkouškách (komunikace při přípravách nebyla vždy snadná, navštěvují různé školy), dobré rozdělení úkolů a zabezpečení všech zdánlivých maličkostí (v předstihu zadat pro tiskárnu žákovské knížky a vysvědčení). Perfektní příprava se osvědčila při náporu návštěvníků školy – každý z „učitelů“ věděl, kde a co má dělat. A tak – byť např. při Bambiriádě bylo velké vedro, byl o Velkou školu malých novinářů stále obrovský zájem. Ačkoli v týmu organizátorů byli samí „náctiletí“, bravurně si poradili i s takovými úskalími, jako jsou „věkové zvláštnosti dětí“. Operativně uzpůsobili jednotlivé úkoly schopnostem a možnostem žáků.

Projekt Velké školy malých novinářů vzbudil u dětí, které se jej zúčastnily velký zájem (některé se rozhodly řešit úkoly i opakovaně). Oceňuji na něm i to, že velmi nenásilnou formou předvádí činnost občanského sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura.