Zahraniční školy s platným povolením plnění povinné školní docházky na území České republiky uskutečňují na území České republiky vzdělávání podle zahraničního vzdělávacího programu podle § 38 odst. 1 písmeno c) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a nejsou tak školami zapsanými do rejstříku škol a školských zařízení podle školského zákona.
Z toho vyplývá, že:
- Škola musí disponovat dokladem, že poskytuje vzdělání podle zahraničního vzdělávacího programu. Jedná se o doklad vystavený nejvyšším orgánem státní správy pro oblast školství (většinou příslušné ministerstvo cizího státu), ze kterého vyplývá, že zahraniční vzdělávací program, podle kterého se žáci budou vzdělávat, je shodný se vzdělávacím programem stejného druhu školy platným na území daného státu, nebo že škola je v daném cizím státě považována za součást jeho vzdělávací soustavy, nebo že škola je členem organizace zahraničních nebo mezinárodních škol, jimiž vydaným dokladům o dosažení vzdělání jsou v daném cizím státě přiznány právní účinky bez nutnosti předchozího ověření nebo uznání jejich rovnocennosti (§ 38a odst. 3 písm. b) a c) školského zákona).
- Doklady o vzdělání, které takové školy vydávají, nelze předložit k legalizaci na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, neboť MŠMT legalizuje doklady o vzdělání vydané orgány veřejné správy ČR, což jsou pouze školy v české vzdělávací soustavě, tedy školy zapsané v rejstříku škol a školských zařízení. Legalizaci dokladu o vzdělání může provést jedině stát, v rámci jehož systému tato škola působí, tj. není to Česká republika.
- Pokud tyto školy poskytují vzdělání v rámci svého vzdělávacího programu nad rámec povinné devítileté školní docházky, pak doklad o dosaženém (středním nebo vyšším odborném) vzdělání z takové školy podléhá nostrifikaci, nebo pokud má Česká republika s domovským státem předmětného zahraničního vzdělání uzavřenu smlouvu o rovnocennosti dokladů o vzdělání, vydání osvědčení o uznání rovnocennosti. V České republice není takový doklad o dosažení vzdělání bez nostrifikace nebo vydání osvědčení o uznání rovnocennosti považován za vysvědčení (např. pro přijetí k VŠ vzdělání či pro účely získání kvalifikace apod.).
O studiu na zahraniční škole v České republice nelze vystavit Rozhodnutí MŠMT o postavení studia na střední škole v cizině pro zákonné účely (k předložení zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení, mzdové účtárně nebo finančnímu úřadu), protože MŠMT je stanovena pouze kompetence rozhodovat o postavení studia na středních školách v cizině, tedy na školách nacházejících se mimo území České republiky (vyplývá z § 12 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů).